POLSKIE FORUM ODSZKODOWAŃ

Polskie Forum Odszkodowań: przydatne informacje na tematy związane ze szkodami osobowymi i majątkowymi oraz dochodzeniem odszkodowań. Na pytania odpowiadają współpracujący z Forum Eksperci.

odszkodowania

Strona Główna | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
tabele uszczerbku - udostępnienie przez BPUK
Autor Wiadomość
Gramylkina

Wysłany: 2012-11-30, 08:59   tabele uszczerbku - udostępnienie przez BPUK

Witam,
miałam wypadek komunikacyjny nie ze swojej winy, sprawca był bez ubezpieczenia na irlandzkich numerach. Szkodę przejęło PBUK. PBUK przez firmę ICR wyznaczyło mi komisję lekarskie na których ustalono % uszczerbek na zdrowiu. Zgłosiłam się z wnioskiem do PBUK o doprecyzowanie i przesłanie wyliczonego % uszczerbku na zdrowiu wraz z tabelami na jakich lekarze orzekli ten uszczerbek. Orzeczenia lekarskie otrzymałam, tabel już nie (wiem, że są różne). Dzwoniłam do PBUK, gdzie pracownik, powiedział mi, że nie posiadają takich tabel a lekarze orzecznicy mają swoje i ona nie wie na jakich orzekają. Zadzwoniłam do firmy ICR, która ustalała komisje i tam powiedziano mi, że PBUK sam przesyła tabele do lekarzy orzeczników. Ponownie zadzwoniłam do Pani z PBUK z prośbą o przekazanie tabel, bo pismem zwracałam się już w październiku. Pani odpowiedziała mi, że nie ma obowiązku przekazania mi tabel i tego nie zrobi. Przecież mam prawo wiedzieć na jakiej podstawie orzeczono mój uszczerbek na zdrowiu, żebym mogła ewentualnie odwołać się od ustalonego uszczerbku.
A wydaje mi się, że zgodnie z poniższą ustawą powinni przekazać mi informacje, które miały wpływ na ustalenie mojego uszczerbku:

Podstawą powyższego żądania jest art. 14 pkt. 5. Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zgodnie z postanowieniami, którego Zakład ubezpieczeń ma obowiązek udostępnić poszkodowanemu lub uprawnionemu informacje i dokumenty, które miały wpływ na ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń i wysokość odszkodowania. Osoby te mogą żądać pisemnego potwierdzenia przez zakład ubezpieczeń przekazanych informacji bądź umożliwienia wykonania i potwierdzenia przez zakład ubezpieczeń kopii udostępnionych dokumentów, przy czym koszty dokonania wymienionych czynności obciążają osobę, która żąda tych czynności.

Pani w PBUK stwierdziła, że nie ma takiego obowiązku, bo oni nie są ubezpieczalnią i tyle.
W związku z tym moje pytanie brzmi:
Czy PBUK ma obowiązek udostępnić mi tabele % uszczerbku na zdrowiu na podstawie, których ustalili mój uszczerbek? Na jaki przepis się powołać?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Dziękuję.

Odpowiedz do tematu