POLSKIE FORUM ODSZKODOWAŃ

Polskie Forum Odszkodowań: przydatne informacje na tematy związane ze szkodami osobowymi i majątkowymi oraz dochodzeniem odszkodowań. Na pytania odpowiadają współpracujący z Forum Eksperci.

odszkodowania

Strona Główna | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rejestracja | Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
wypadek w pracy w niemczech
Autor Wiadomość
matiassopfo

Wysłany: 2009-05-02, 07:03   wypadek w pracy w niemczech

Witam mam pytanie mój ojciec miesiąc temu miał wypadek przy pracy. wypadł z rusztowania ponieważ firma która stawiała rusztowanie źle zabezpieczyła barierki. obecnie leży w niemczech w akademi. mój ojciec ma pokruszony krąg i nie chodzi. wina jest po stronie niemieckiej. czy należy mu się jakieś odszkodowanie i jak długo sie czeka a dodam ze firma w której ojciec pracuje zarejestrowana jest w polsce i wysyła ludzi na kontrakty. ojciec ubezpieczony jest w polsce jak i w niemczech.

Katarzyna Wieczorek
ekspert forum

Wysłany: 2009-05-04, 08:38   

Jeżeli ojciec jest ubezpieczony w Polsce, pracodawca powinien sporządzić protokół powypadkowy i zgłosić sprawę do ZUS. Odszkodowanie wypłacane jest po zakończeniu leczenia.

elka1606

Wysłany: 2009-07-29, 00:55   

w podobnej sprawie juz pytalam u mnie :-|
ale dziwi mnie ,że tylko z Zus może dostać odszkodowanie ,przeciez ten czlowiek nie chodzi
i,, chociaż'' jakaś renta mu sie chyba ;-) należy :-/

proszę mnie poprawić jeżeli jestem w błędzie :?:

Katarzyna Wieczorek
ekspert forum

Wysłany: 2009-07-29, 09:59   

W Niemczech obowiązuje zasada, z której wynika że roszczenia według Kodeksu socjalnego 7(§104, § 105) przeciwko pracodawcy i przeciwko innemu pracownikowi są zasadniczo prawnie wyłączone. Nie obowiązuje ona , gdy pracodawca lub inny pracownik postąpiły umyślnie. Jednak umyślność podczas wypadku przy pracy należy do rzadkości.

Poszkodowany w wypadku przy pracy nie ma prawa do rekompensaty pieniężnej za doznany ból. Ewentualnie poszkodowanemu przysługuje roszczenie z powodu uszkodzonego ciała , jeżeli miał wykupioną polisę NNW.

elka1606

Wysłany: 2009-07-31, 23:21   

To jestem załamana :cry: :cry:
a firmy nie ubezpieczaja swoich pracowników od NW :?:
Mąż pojechał z firmy polskiej

a jakie chorobowe mu przysługuje,stawki niemieckie czy polskie ma przebywac 5 tygodni w szpitalu w Niemczech po operacji

Katarzyna Wieczorek
ekspert forum

Wysłany: 2009-08-05, 10:13   

Świadczenia naliczane będą wg zasad w instytucji ubezpieczającej pracownika. Jeżeli jest to ZUS wg stawek ZUS, jeżeli przez towarzystwo niemieckie- wg tamtejszycch stawek.

Rafał13

Wysłany: 2010-10-31, 13:11   

pracowałem 2 tygodnie w niemczech przy zbioze winogron i podczas zbierania w deszcz i na bardzo stromym terenie i poganianiem przez pracodawce. skreciłem staw skokowy nogi. mam załozony gips na 6 tygodni ! czy nalezy mi sie odszkodowanie i od kogo ?

Odpowiedz do tematu